VS

Upjers vs BigPoint

VS

Hej, zaczynam nowy cykl „felietonów” a raczej pojedynków firm które wydają gry via www. Dziś na pierwszy ogień pójdzie BigPoint i Upjers. Która okaże sie lepsza?

W pierwszej kolejności przedstawię rywali, to firmy niemieckie istniejące na rynku dobre kilka lat, z których każda zgarnia wielomilionowe zyski a jednocześnie znane są pod frazą „najlepsi twórcy gier przeglądarkowych” .

 

Upjers powstało w 2006 roku i zatrudnia około 50 pracowników (dane z 2012 r). Firma ta zasłyneła w Polsce z symulacji ogródka „Zielone Impreium”. Od tamtego czasu wydali tylko jeden hit na miare ZI mianowicie gre pt. „Wolni Farmerzy” który do czasu pojawienia się konkurencji był liderem jeśli chodzi o  farmerskie gry via www. Firma chwali sie ze ma ponad 50 milionów zarejestrowanych graczy i posiada na chwile obecną 29 tytułów .

Drugą firmą jest BigPoint, który potrafi wydać 90% budżetu gry na marketing. Firma ta powstała w 2002 roku i od tamtego czasu jest liderem na rynku gier via www, zatrudnia około 300 pracowników, posiada 70 gier (ale tylko te dochodowe są rozwijane, niestety jest ich niewiele) i posiada 300 MILIONÓW zarejestrowanych graczy. Dobra koniec ciekawostek, lecimy z pojedynkiem.

Liczba gier i jakość gier:

W BP mamy ich około 70, w Upjers tylko 29 , ale nie o to tu chodzi. Gry BP są dużo lepiej wykonane ale czasem potrafią płatać figle, a wszystko przez to że są zrobione we flashu i maja pierdyliardy funkcji które do dobrej zabawy są całkowicie zbędne. Upjers natomiast robi gry gorsze jakościowo ale bardziej przystępne, kilkanaście z nich możemy odpalić na telefonie bez androida i bez zasysania dodatkowych aplikacji.

            my-free-zoo 4

                                                      My Free Zoo (Upjers)

            zoomumba

                                                    ZooMumba(BigPoint)

Upjers: 3/5    BigPoint:4/5

Free To Play:

Tutaj nie ma zaskoczenia, każda firma robi niestety gry dla graczy którzy mają dużo forsy w portfelu. Jeśli chodzi o Upjers to walutę na drobne wydatki zdobędziemy bez problemu w grze wypełniając ankiety czy też po prostu grając, do tego masa promocji, bonusów (nawet 200%). U rywala jest niestety dużo gorzej, nie znajdziemy tam promocji,cash backu itp Możemy jedynie próbować sił w wypełnianiu ankiet czy oglądaniu filmików z reklamami.

 

         Farmerama IS

Przykładowy sklep Premium w grze BigPointu, Upjersowego niestety wam nie pokaże bo jest on po trochu w róznych miejscach danej gry.

Upjers: 4/5    BigPoint: 2/5

Społeczność, jakość forów:

U przeciwnika Upjersu jest znacznie lepiej jeśli chodzi o wygląd for, gorzej z ludźmi – wszędzie trolle, ludzie którzy pytają się o to samo 3000 razy, fora technicznie są słabo spolszczone i dziurawe. W Upjersie na odwrót ale też bez rewelacji, jedno wielkie forum z którego są odsyłacze do danej gry + domyślny skin z logiem u góry.

Upjers: 3/5   BigPoint: 3/5

Eventy, aktualizacje, bugi :

Bigpoint deklasuje pod tym względem rywala, jego megapopularne tytuły aktualizowane są kilka razy w tygodniu, do tego wszystkiego dochodzi masa eventów, często gęsto możemy trafić na kilka naraz. Jedyny minus w tej kategorii dla BP to bugi, które rzadko są poprawiane. Konkurencja  też dba o gry (te najbardziej dochodowe), ale są one aktualizowane bardzo powoli i z małym efektem (na zasadzie jedna konserwacja jeden budynek/promocja/event). Kiedyś czytałem na ich forach, że jeden programista zajmuje się kilkoma grami naraz, albo że programista robi grę, następnie go zwalniają i gra umiera sama po kilku miesiącach – na tego typu polityce tracą przede wszystkim gracze.

Upjers: 3/5  BigPoint: 4/5

A więc wygrał:

                                                     UpjersLOGO

Wynik : 10.75

A ja zapraszam do dyskusji na temat tych firm 😉

Post Author: TreeCo