dgaggernaut

Juggernaut – MMORPG 3D

dgaggernaut

Juggernaut to gra MMORPG dostępna, oczywiście, przez przeglądarkę internetową. Rejestrując się gracz może wybrać tylko wygląd postaci i jej płeć – profesje dostępne są dopiero później. Podczas kreacji bohatera nie możemy oglądnąć postaci w 3D, co jest dla mnie niewielkim minusem. W zamian za to, podczas rejestracji, można dobrać ekstra przedmiot dla swojej postaci, np. przedmiot zwiększający żywotność w walcze albo powiększenie pojemności torby. Każdy z graczy otrzymuje – w ramach samouczka – pierwsze zadanie w Górskiej Osadzie: zadanie Skorpiona. Po ukończeniu tej misji gracz zostaje najemnikiem i może oglądać się za innymi zadaniami w coraz to nowszych lokacjach. Postać walczy z gryzolami, widmami, hissami i innymi wymyślnymi stworzeniami, które zagrażają ludności albo są przydatne jako materiał do różnych wyrobów (np. produktów skórzanych).

 

Dużym plusem jest to, że walkę można oglądać w 3D. Jest to ciekawsza opcja niż zwykły tekstowy opis walki. Postaci się ruszają, wykonują obroty, podbiegają, atakują się itp. Postać podczas rozgrywki denerwuje się i właśnie te zdenerwowanie można wykorzystać, by wzmocnić kolejny atak. Można wykonać cios z lewej, cios z prawej i cios prosty oraz używać efektów, np. wzmacniającą kulę. Niektóre efekty są dostępne dopiero po kilku ciosach – minusem jednak jest to, że gracz musi wykonywać ciosy w odpowiedniej kolejności by użyć wzmacniającego efektu. Ponadto kolejność ciosów jest ciągle taka sama, co w pewnym momencie staje się nudne. Warto wspomnieć, że w trakcie ładowania walki pokazuje się czarno-biała rycina (różnie – czasem z jakimś miejscem, z postacią albo z walką) i jej opis albo historia z nią związana. Jeżeli zapomnimy wykonać ruch albo wyjdziemy z pokoju/przeglądarki/domu/cokolwiek zrobimy, że nie wykonamy ruchu, to po odpowiednim czasie nasz ruch po prostu mija, postać stoi jak kołek i przyjmuje cios od przeciwnika. Lepiej więc nie zostawiać rozgrywki samej sobie 😛

 

Chciałabym rzec dwa zdania na temat potworów oraz ogólnym wyglądzie gry. Przy nazwie każdego potwora, w nawiasie, pojawia się jego poziom. Poza tym opis stworzenia otwiera się w nowym oknie – znajduje się tam obszerny opis oraz rycina. Chciałabym zwrócić uwagę na opisy fabularne w rozmowach dotyczących zadań. Wydzielony w gwiazdkach tekst opisuje nam postawę rozmówcy, otoczenie i dźwięki. Dzięki takim opisom można bardziej wczuć się w grę, ponieważ uruchamiają wyobraźnię. Świat w grze jest dość rozbudowany – jest tu sporo lokacji, w których jest jeszcze więcej zadań do wykonania. Istnieje także mapa taktyczna, na której możemy zobaczyć, kto rządzi daną lokacją. Ponadto przy każdym miejscu na mapie jest wskaźnik ataku – wskazuje, czy atak na królestwo jest możliwy, a jeżeli nie, to pod wskaźnikiem jest zegar odliczający czas do możliwości kolejnego ataku. Warto wspomnieć o tym, że postać może zbierać przedmioty do, tak zwanych, kolekcji. Za skomponowane odpowiednio przemioty można dostać dodatkowe punkty i nagrody, np. za komplet arkońskich kluczy można zwiększyć reputację Łowcy Staroświecczyzny do 7000 oraz gracz może dostać do 30 punktów reputacji. Zachęcające jest także to, że po określonym czasie w grze ( np. 22 minuty) gracz dostaje nagrodę fabularną (przedmiot, złoto itp.) – jest to dobry sposób, by zostać w grze długi czas. Moim zdaniem nie jest to aż tak dobre, ponieważ – dla początkującego albo pazernego gracza – taka gratka może być tak atrakcyjna, że zapomni o całym świecie. Oczywiście można sobie wykupić premium, ale dla mnie jest to najwyżej opcja neutralna dla całokształtu gry – premium jest w każdej grze i, jak w każdej, jest zbyt drogie (przypominam, że jest to bardzo subiektywne zdanie, ponieważ gardzę opcją premium).

 

Podsumowując: gra ma wiele plusów, grafika jest bardziej niż zadowalająca, opcja 3D jak najbardziej atrakcyjna.  Rozgrywka jest ciekawa – przynajmniej na początku – świat dość obszerny, mnogość zadań zadowalająca. Fabularnie gra daje radę, mam wrażenie, że twórcy dołożyli wszelkich starań, by gracze byli z niej zadowoleni. Poza tym gra cały czas się rozwija, co jest bardzo ważne. Kilka minusów, ale zdecydowanie więcej plusów.

Link do gry: http://pl.juggergame.com/

Ocena końcowa: 9/10.

Post Author: TreeCo